Obnova hiše je predelava, prilagoditev hiše v skladu s sodobnimi potrebami in zahtevami. Hiša po adaptaciji ni nova ampak prenovljena. Pri obnovi hiše je potrebno dela, ki jih je glede na pričakovani način in življensko dobo objekta kasneje težko ali dražje dopolnjevati ali popravljati, izvesti ustrezno temeljito.
Primeri:
Statična ojačitev nosilnih elemntov hiše, če se vanje posega ali če ni ustrezno grajen objekt.
Sidranje ostrešja v nosilne masivne dele hiše PREBERI VEČ
Pri izdelavi fasade izdelati ustrezno debelo izolacijo- razlika v strošku zaradi debelejše izolacije pri enakem sistemu vgradnje (lepljenje) do 16cm je bistveno manjša, kot je učinek debeljše izolacije na kvaliteto bivanja
Hidro izolacijo ali hidro bariero izdelati v najboljši možni meri, predvsem pod vsemi morebitnimi novimi tlaki ali stenami na neizoliranem tlaku
Obnoviti vse instalacije
Izbrati ustrezni način ogrevanja (radiatorsko, talno/stensko, toplozračno, nizkotemperaturno, visokotemperaturno) pred pričetkom del, ki onemogočajo želeno izvedbo.
- Svetovanje, ogled in priprava ponudbe, načrtovanje poteka- Adaptacija hiše predstavlja strošek, ki je poleg drugih razlog zaradi katerega si je potrebno vzeti dovolj časa za temeljito pripravo.
- Izbira materialov pri adaptaciji hiše- potrebno je izbrati materiale in rešitve, ki so sa posamezno hišo cenovno in kvalitetno primerni.
- Predelava, sanacija, prestavitev in menjava inštalacij- materiali se starajo, inštalacije so tiste, ki hišo razlikujejo od kozolca, lope, skladišča in dajejo hiši lastnost uporabnosti. Če torej izgled hiše, (razpored prostorov, barve, keramika...) ni več dober in ga je potrebno prenoviti, potem je toliko bolj potrebno prenoviti inštalacije. Strošek ustrezne prenove inštalacij je bistveno nižji v času adaptacije hiše, kot bi bil, če bi se kasneje izkazalo, da so npr. vodovodne ali kanalizacijske cevi dotrajane.
- Zidarska in slikopleskarska obdelava -V čimvečji meri odstraniti slabo oprijete sloje ometa, kita ali beleža, ker na ta način zmanjšamo možnost kasnejših poškodb na stenah. Potrebno je upoštevati, da se stari uležani sloji na steni manj krčijo kot novi neuležani in zato pri kombinacijah prihaja do majhnih razpok
- Talne in stenske obloge- Dajejo končni izgled prostoru. Na odločitev o izbiri naj poleg všečnosti vplivajo tudi tehnične karakteristike, ki poleg uporabnosti določajo življensko dobo materiala . Izbira talne obloge je sicer odvisna od:
- namembnosti posameznih prostorov hiše
- pričakovane kvalitete bivanja v hiši
- pričakovane življenske dobe hiše in obloge
- Adaptacija hiše ali nadomestna gradnja- odvisno od stanja objekta, lokacije in želenih učinkov. Vsak objekt je zgodba zase in ga je potrebno kot takega, trezno obravnavati. Splošno je takole.
Če se stroški adaptacije bližajo strošku novogradnje in na objekt niste navezani ter imate denar na kupu, potem je odločitev novogradnja.
Če nameravate postopno prenavljati, ste navezani na hišo, je hiša registrirana kulturna dediščina, imate omejena finančna sredstva in je skelet hiše v dobrem stanju, je odločitev adaptacija hiše. |